פריחת עצי דובדבן ביפן

פריחת עצי הדובדבן ביפן, מסמלת בתרבות היפנית דברים עמוקים ורוחניים יותר מאשר המראה הפיזי של התופעה. נרד לעומק ושורשי התרבות היפנית וננסה להבין מה מסתתר מאחורי התופעה המדהימה- סאקורה.

מהי הסאקורה?

המילה סאקורה היא הפירוש ביפנית למושג פריחת הדובדבן ביפן. כשאנו מביטים בעולם המודרני שאנו קמים אליו כל יום מחדש, ניתן לשים לב לדפוס חיים נורא ברור: טכנולוגיה מפותחת, רשתות חברתיות תופסות חלק ניכר בחיינו, רובוטים ועוד ועוד ועוד. המשותף לכל דפוס החיים שלנו בשנים האחרונות הוא המרדף הבלתי נדחה אחר הטכנולוגיה.

אם אתם מעוניינים להבין את משמעות המילה סאקורה, ולהבין מדוע פריחת הדובדבן ביפן תופסת חלק כה משמעותי ועמוק בתרבות היפנית- תצטרכו להתנתק מדפיס החיים היום יומי שלכם, ולהיכנס לתרבות היפנית.

מהי משמעות הסאקורה בתרבות היפנית?

אם תשאלו כל יפני בכל גיל שהוא, מה מסמלת פריחת עצי הדובדבן בעיניו- סביר שהוא ישיב כי הפרחים היפיפיים של מתי הדובדבן, שנושרים ומתים להם לאחר ימים ספורים, הם המטאפורה לכך שהיופי הוא דבר רגעי וזמני, ושאין אפשר לאחוז בו לנצח.

התפיסה הזו, שהיופי הוא דבר רגעי והשילוב ככה מושלם ונכון לתופעת הסאקורה, מקובלת בהיסטוריה היפנית כבר מאות ואף אלפי שנים. הוכחה מוצקה לכך ניתן לראות בציורים, איורים, אגדות, סיפורים ומעשיות מהתרבות ומההיסטוריה היפנית- פרח עץ הדובדבן מופיע בכל יצירה שהיא. לאורך ההיסטוריה היפנית ניתן לראות הוכחות כתובות ובעל פה, על כך שהיפנים היו מארגנים צפיות משותפות וביקורים משותפים בעונת פריחת עמי הדובדבן- או סאקורה בשפתם. נוהג זה נקרא הנאמי, וכבר מהמאה הרביעית לספירה יש הוכחות לפעילויות אלה. חשוב לציין שבאותן תקופות, היו רק בני המעמד העליון והאצילי מבין שכבות יפן מבצעים נוהג זה. עם התקדמות וחשיפת יותר אנשים למנהג הזה, החלו גם בני המעמד הסמוראים ובני מעמד הביניים להשתתף ביציאות ובצפיות בתופעה המופלאה.

פריחת עצי הדובדבן

פריחת עצי הדובדבן אם כן, היא נכס שלא ניתן לתאר את חשיבותו הרבה בתרבות היפנית. התרבות היפנית באופן כללי נוהגת ומאמינה במוטיב הצניעות. כמה יפה הוא שניתן לראות את המוטיב הזה בפריחת עצי הדובדבן: כל תהליך פריחת עצי הדובדבן בצבעי הורוד והסגול העז, קורית לתקופה קצרה של ימים ספורים. בתרבות היפנית כאמור, התקופה הקצרה ממחישה את היופי בחיי האדם, ומקבלת "גיבוי ותמיכה" בדמות פרחי העץ הקמלים במהרה. תופעת הסאקורה באה לידי ביטוי בעוד מגוון רחב של אופנים בתרבות היפנית, וכבר מגיל צעיר בני הנוער היפניים נחשפים למשמעויות העמוקות של התופעה במוסדות החינוך השונים.

תופעת ההנאמי- התופעה שבה קבוצות שונות יוצאות לצפות בפריחת עצי הפרי. תופעה זו כה נפוצה וכה פופולארית ביפן, שגופי המדינה שאחראים על פרסום תחזיות ומזה אוויר, מודיעים שבועות מראש על תחילתה של עונת פריחת עצי הדובדבן. היפנים נערכים לאירוע זה שבועות מראש, בדמות טקסים, אירועים חברתיים ועוד מגוון רחב של פעילויות לכל הגילאים.

ובכן, אם אתם מעוניינים ומחפשים טיסה ליפן הרחוקה והאוטנתית- נסו לשלב את פריחת עצי הדובדבן המפליאה. מדובר בתופעה מיוחדת ויוצאת דופן במינה, בה אתם זוכים להיחשף לתרבות חדשה ומופלאה שספק אם תפגשו כמוהה בחיים. עשרות טיולים מאורגנים וטיסות בין לאומיות נכנסות ליפן בחודשי האביב- החודשים שבאים פריחת העצים קורית וניתן לצפות בפלא היפה. חפשו עוד היום טיסה ליפן בחודשי האביב ותהנו מתופעה מיוחדת במינה..

מחפשים ?
על קצה הלשון
משפטים ופתגמים ביפנית

כידוע לכם, יפנית היא שפה עשירה ויש בה לא מעט פתגמים ומשפטים חשובים שניתן ללמוד מהם הרבה לחיים. כפי שתראו, מרבית הפתגמים עוסקים בנושאים כמו

קרא עוד »